1. Головна
  2. /
  3. Відкрита наука
  4. /
  5. Архівування дослідницьких даних

Архівування дослідницьких даних

Наприкінці дослідницького проєкту є три варіанти для ваших даних:

  • спільне використання в дисциплінарному або універсальному сховищі;
  • зберігання на захищеному сервері;
  • знищення даних у безпечний спосіб.

Ви повинні зберігати дані досліджень до тих пір, поки вони залишаються цінними для вас чи інших осіб. Очікувані строки збереження коливаються від 3 до 10+ років залежно від спонсора. 

Сховища даних  дають дослідникам можливість завантажувати та публікувати свої дані, таким чином дані стають доступними для повторного використання іншими дослідниками. Подібним чином архів даних дає користувачам змогу депонувати та публікувати дані, але, як правило, пропонуватиме вищий рівень контролю за стандартами спільноти, матиме конкретні вказівки щодо того, які дані можна зберігати, і, швидше за все, пропонуватиме довгострокове збереження як послугу. Іноді терміни  “сховище даних”  і  “архів даних” використовуються як синоніми.

Дані досліджень, створені під час наукового дослідження, повинні бути зібрані та доступні в інституційних репозитаріях (якщо це технічно можливо), національних або міжнародних архівах, універсальних або тематичних сховищах.

Вибираючи репозитарій, зверніть увагу на таке:

  • чи призначає репозитарій постійний ідентифікатор ресурсу (DOI, URl);
  • чи можна депонований ресурс пов’язати з автором за допомогою ідентифікаторів, наприклад ORCID;
  • який стандарт метаданих використовується в репозитарії, чи цей стандарт сумісний зі стандартом вашої дисципліни;
  • чи відповідає репозитарій принципам FAIR (відшукуваність, доступність, сумісність, багаторазове використання);
  • чи дотримується репозитарій популярних ліцензій, чи можна зберігати дані, які не є відкритими;
  • яка вартість зберігання даних (чи існують інші комісії, наприклад плата за обробку даних);
  • на яких умовах будуть зберігатися дані, які обмеження щодо розміру даних,
  • які заходи захисту даних використовуються;
  • які типи даних можна збирати в репозитарії.

Якщо ви віддаєте перевагу спеціальному репозитарію даних, ви можете знайти його для свого предмета через реєстр сховищ наукових даних з усіх наукових дисциплін. Рекомендуємо використовувати насамперед сертифіковані або широко визнані в дисципліні репозитарії. Репозитарії можна використовувати для депонування як публікацій, так і результатів досліджень. 

  • Zenodo – міжнародний репозитарій, розроблений за ініціативою OpenAIRE та CERN, що дає дослідникам у всіх галузях знань можливість легко архівувати та ділитися своїми дослідницькими даними. Призначений для даних до 50 ГБ.
  • RepOD – сховище відкритих даних, розроблене ICM UW у рамках діяльності Open Science Platform, архівує та забезпечує доступ до всіх даних, створених, зібраних і розроблених для потреб наукових досліджень. Призначений для даних до 50 ГБ.

Якщо ви вирішите, що вам більше не потрібні деякі або всі дані ваших досліджень, важливо безпечно їх утилізувати. Простого видалення файлів зазвичай недостатньо, щоб видалити їх із жорстких дисків або серверів, і для цього рекомендується використовувати спеціальне програмне забезпечення, якщо ваші дані конфіденційні. Паперові записи,  якщо вони більше не потрібні, слід подрібнити з використанням  шредерів, сертифікованих на відповідний рівень безпеки.

Контакти

+38 (044) 204-82-75
library@library.kpi.ua
пр. Берестейський (Перемоги), 37 Л,
м. Київ, 03056


Бібліотека на мапі