1. Головна
  2. /
  3. Дослідження
  4. /
  5. Використання ШІ для академічної діяльності

Використання ШІ для академічної діяльності

У грудні 2023 року була затверджена Політика використання штучного інтелекту для академічної діяльності в КПІ ім. Ігоря Сікорського (далі — Політика), що має на меті визначення принципів відповідального та етичного використання технологій штучного інтелекту (ШІ) в академічній діяльності учасників освітнього процесу. Наведені в Політиці рекомендації, спрямовані на допомогу науково-педагогічним працівникам (НПП) та здобувачам вищої освіти для вдосконалення процесу та результатів їхньої діяльності.

ПОЛІТИКА ВИКОРИСТАННЯ ШТУЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ ДЛЯ АКАДЕМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В КПІ ІМ. ІГОРЯ СІКОРСЬКОГО

Університет підтримує раціональне експериментування з генеративними інструментами ШІ, але за умови врахування важливих аспектів використання таких інструментів, зокрема: інформаційної безпеки, конфіденційності даних, дотримання вимог авторського права та академічної доброчесності.

Позиція Університету полягає не в декларації загальних обмежень на використання генеративного ШІ, а в акцентуванні на особливостях його свідомого та відповідального використання, зокрема:

  • виконані завдання мають бути результатом власної оригінальної роботи;
  • неприпустимо покладатися на генеративний ШІ як на єдине джерело інформації, оскільки він має обмеження та несе певні ризики/небезпеки;
  • суб’єктам наукового та освітнього процесу необхідно визнавати та відповідним чином фіксувати факти використання генеративного ШІ;
  • кожен НПП, в рамках академічної свободи, має право встановлювати певні обмеження щодо використання ШІ в процесі опанування відповідної навчальної дисципліни (розділ “Політика навчальної дисципліни” в силабусі), якщо це необхідно для досягнення визначених результатів навчання.

Університет має обов’язок навчати майбутніх випускників перевагам розумного використання технологій ШІ, а також гарантувати, що вони розуміють ризики та етичні аспекти таких інструментів.

Університет гарантує здійснювати підтримку учасників освітнього процесу з метою підвищення їх грамотності щодо ШІ (формування компетенцій, які дозволять критично оцінювати технології ШІ, розробляти нові ефективні методи навчання, викладання та дослідження) та формування культури відповідального використання ШІ в академічній діяльності, зокрема:

  • забезпечити інформаційну підтримку щодо грамотності у галузі ШІ (проведення просвітницьких заходів, тематичних круглих столів щодо використання штучного інтелекту в різних галузях знань тощо);
  • пропонувати НПП відповідну тематику програм підвищення професійного розвитку для вдосконалення практики впровадження інновацій ШІ;
  • наповнювати освітні програми новими навчальними дисциплінами з технологій ШІ;
  • впроваджувати технології ШІ для розвитку та підтримки інклюзивного, адаптивного та персоналізованого навчання.

Основна мета використання штучного інтелекту в освітньому середовищі полягає в наданні розширених можливостей учасникам освітнього процесу для досягнення поставлених цілей.

Представлена Політика може оновлюватися відповідно до змін в законодавстві та/або розвитку технологій ШІ.

Етика та доброчесність використання штучного інтелекту

В університеті визнається академічно нечесним такі способи використання моделей ШІ, які порушують принципи доброчесності та етики досліджень, наприклад:

  • Видання тексту, згенерованого ШІ або перефразованого ШІ вмісту інших джерел, за власну роботу. Використання ШІ для автоматичної генерації текстів або перефразування наявного контенту без належного вказання джерел порушує принципи авторства та вважається плагіатом.
  • Переопрацювання ШІ власної статті автора з метою повторного видання як нової статті. Використання ШІ для перетворення вже опублікованої роботи автора з метою створення вигляду нової публікації порушує Кодекс честі університету та самоідентифікацію в науковій роботі.
  • Створення неправдивих даних і представлення їх як підтвердження власних досліджень (фабрикація даних). Генерація ШІ неправдивих даних та їх використання як підстави для наукових висновків є серйозним порушенням академічної доброчесності та може викликати негативні наслідки для якості досліджень та репутації дослідника.

Університет рішуче виступає проти будь-яких проявів неправомірного використання технологій ШІ та підтримує створення освітньо-наукового середовища, побудованого на прозорості, доброчесності та високих стандартах наукової етики.

Контакти

+38 (044) 204-82-75
library@library.kpi.ua
пр. Берестейський (Перемоги), 37 Л,
м. Київ, 03056


Бібліотека на мапі