1. Home
  2. /
  3. Open Science
  4. /
  5. Research data management

Research data management

Sorry, this entry is only available in UA.

Управління дослідницьким даними (УДД) є важливою частиною будь-якого дослідницького проєкту  та включає збір, збереження, використання та обмін, довгострокове зберігання даних досліджень.

Чому вам потрібно керувати своїми дослідницькими даними?

  • Це відповідає очікуванням і політикам спонсорів і організацій.
  • Ваші дані доступні, ними можна поділитися.
  • Ваше дослідження в безпеці.
  • Ви підвищуєте ефективність свого дослідження.
  • Покращуєте цілісність, пов’язаність усіх частин вашого дослідження.
  • Результати дослідження стають більш помітними.
  • Можна використовувати спільну роботу.

Управління дослідницькими даними крок за кроком:

  1. Зберіть необхідні дані, дотримуючись принципів FAIR.
  2. Організуйте файли за логічною схемою відповідно до Угоди про іменування.
  3. Визначте дані або їх частину, які ви плануєте відкрити. Дізнайтеся, чи існують етичні, юридичні чи договірні обмеження щодо поширення даних (див. Конфіденційність і етичні проблеми).
  4. Ви можете етично поширювати дані за допомогою використання інформованої згоди (див. Документування згоди). За потреби можна анонімізувати свої дані чи  заборонити іншим особам доступ до ваших даних, застосувавши ембарго.
  5. Опишіть поширення даних у вашому Плані управління даними, щоб вимоги до спільного використання даних вже враховувалися під час збору даних. Визначте фазу дослідницького проєкту, на якій ви хочете відкрити свої дані.
  6. Збережіть дані  у відкритому форматі файлу, який не потребує комерційного програмного забезпечення та який сумісний із якомога більшою кількістю операційних систем. 
  7. Метадані гарантують відшукуваність ваших даних. Опишіть отримані дані та отримайте постійні ідентифікатори (URN, DOI) для своїх даних через сховища чи архіви даних. Або опишіть свій набір даних у файлі Readme.
  8. Переконайтеся, що ваші дані доступні для спільного використання відповідно до ліцензії. Для відкритих даних рекомендовані машинозчитувані стандартні ліцензії Creative Commons CC BY 4.0. чи CC0. Для комп’ютерного програмного забезпечення рекомендується ліцензія MIT.
  9. Зробіть ваші дані відкрито доступними, зберігаючи їх у відкритому сховищі даних / архіві або опублікувавши їх у журналі відкритих даних.
  10. Популяризуйте свої відкриті дані в соціальних мережах (наприклад, ResearchGate, Academia.edu, Mendeley) і додайте інформацію про відкриті дані у своє резюме, список публікацій і на свій вебсайт.
  11. Вже не потрібні, але конфіденційні дані ваших досліджень треба безпечно утилізувати за допомогою спеціального програмного забезпечення (паперові записи слід подрібнити з використанням  шредерів, сертифікованих на відповідний рівень безпеки).

 

Contacts

+38 (044) 204-82-75
library@library.kpi.ua
37 Beresteysʹkyy (Peremohy) Avenue,
Kyiv, 03056, Ukraine


Library on map